کارشناس بازار سرمایه ضمن اعلام عوامل موثر بر تداوم روند صعودی شاخص درخصوص دو راهکار هدایت جریان نقدینگی به بورس توضیحاتی داد.

 

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، هومن عمیدی با اشاره به روند معاملات بازار سهام که در روزهای اخیر با شرایط بهتری روبرو شده به ایرنا گفت: در نخستین روزهای هفته گذشته شاهد بهبود وضعیت بازار و بازگشت رشد به معاملات این بازار بودیم اما از سه‌شنبه با توجه به گمانه‌زنی‌های صورت گرفته در زمینه ریاست معاون وزیر اقتصاد در سازمان بورس، روند بازار تغییر کرد و بار دیگر به مدار نزولی بازگشت که در نهایت خبر منتشر و منجر به تداوم روند نزولی شد.

وی افزود: با رشد شاخص کل و ورود آن به کانال یک میلیون و ٢٥٠ هزارتایی این سطح مهم به عنوان مقاومتی جدی عمل کرد و دوباره شاهد منفی شدن شاخص کل و افت بازار بودیم. به نظر می‌رسد هنوز جریان نقدینگی خریدهای گسترده را در دستور کار قرار نداده و بی توجهی متولیان و مسئولان بازار سرمایه به اعتماد عمومی و ضعف در روند اصلاحات باعث تداوم روند منفی بازار شده بود.

این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: با توجه به شرایط بنیادی مناسب شرکت‌های بزرگ باید رفتار هیجانی همراه با ترس سهامداران حقیقی در فروش سهام توسط مسئولان سازمان بورس مورد شناسایی قرار می‌گرفت و حرکت معکوس جهت ایجاد اعتماد در قوانین پیش‌بینی می‌شد که این امر تاکنون محقق نشده است.

عمیدی درخصوص عوامل تاثیرگذار در تداوم روند صعودی شاخص عنوان کرد: نامتقارن کردن دامنه نوسان، اصلاح روند بازارگردانی شرکت‌ها، ایجاد تنبیه برای شرکت‌های مختلف و تشویق برای شرکت‌های شفاف و منظم در امر بازارگردانی، افزایش سطح اعتبار مشتریان، محدود کردن فروش سهام کلان توسط حقوقی‌ها، ایجاد مشوق‌های مالیاتی برای شرکت‌های منظم در منتشر کردن اطلاعات مالی، اعطای مشوق‌های مهم به شرکت‌هایی که چند بازارگردان را برای بازارگردانی سهام انتخاب کرده‌اند، توجه بیشتر به اوراق تبعی و استفاده از ابزارهای نوین مالی از راهکارهای مناسب جهت تداوم روند صعودی شاخص بورس خواهند بود.

وی اضافه کرد: با توجه به وجود شرایط مطلوب بنیادی اما معاملات این بازار با تاخیر در مسیر صعودی قرار گرفت. وجود چنین فضایی باعث شد سهام شرکت‌ های کوچک که شرایط بنیادی مناسبی ندارند و از شناوری پایین برخوردارند، مورد توجه سوداگران و سفته‌بازان قرار بگیرند و سودی چشمگیر برای عده‌ای کم و زیانی هنگفت برای عده‌ای کثیر حاصل شود.

به گفته عمیدی، وجود برخی ناهماهنگی‌ها در تصمیم‌گیری‌ها با تشکیل کارگروه‌های تخصصی و کاربردی به راحتی قابل پیشگیری بود زیرا تحقق چنین امری مانع از اتخاذ تصمیم و عرضه‌های هیجانی در بازار می‌شد. برخی از اقدامات از سوی مسئولان می‌تواند ضرر و زیان سهامداران را به حداقل رسانده و سبب کاهش ریسک‌های غیر سیستماتیک بورس شود. اگر بخواهیم با هدایت مناسب نقدینگی به بخش‌های اجرایی اقتصاد و تولید همراه باشیم باید نگاه استفاده محور از بازار سرمایه را به نگاه کلان هدایت جریان نقدینگی تغییر دهیم که این امر جز بازگرداندن اعتماد و اتخاذ تصمیم‌های کلان و خرد مناسب اقتصادی میسر نخواهد شد.