اقتصاد نیوز:خوش بینی به آینده بلای جان سرمایه گذاران طلا شده است تحلیل گران می گویند رشد سهام خبر خوبی برای اقتصاد و خبر بدی برای طلا است. در بخش دیجتالی بازار ها گرچه همه به بیت کوین چشم دوخته اند اما حرکت چراغ خاموش رقیبش نیز دیدنی است

به گزارش اقتصاد نیوز،براساس گزارش کیتکو، قیمت‌های معاملات آتی طلا و نقره در ظهر سه شنبه در آمریکا به شدت افزایش یافت. تا بخشی از ضررهای معامله گران جبران شود به دنبال افت قیمت طلا به پایین ترین میزان پنج ماهه و افت نقره  به پایین ترین سطح 9 هفته معامله گران زیان زیادی کرده بودند که رشد دیروز بخشی از این زیان را  پوشش داده است.

قیمت طلا در پایان کار بازارهای دیروز با 38 دلاررشد به 1814 دلار رسید که در یک هفته گذشته بالاترین قیمت به حساب می آید. طلا پس از چهار روز پشت مرز نشینی دوباره توانست از دروازه کانال 1800 دلار عبور کند. نقره نیز دیروز روز صعودی را ثبت کرد و در سطح 23 دلار قرار گرفت.

در معاملات آتی طلا تحویل فوریه)بهمن ماه) قیمت اونس با 36 دلار افزایش در 1817 دلار و نقره برای تحویل در مارس( اسفند) با 1.427 دلار افزایش به 24.03 دلار در هر اونس رسید.

gold

بازارهای فلزات گرانبها ممکن است تحت تاثیر اخباری بسته محرک مالی باشند  بسته بزرگی که کنگره آمریکا در حال کار بر روی آن برای احیای اقتصاد امریکا است. البته چنین تلاش‌های کنگره طی چند ماه گذشته بی فایده بوده و به ثمر نرسیده است. بازارهایی که مثل طلا خاصیت پناهگاهی دارند امیدوارند تزریق پول در قالب این بسته ها تورم در اقتصاد آمریکا را بالا ببرد و به دنبال آن سرمایه گذاران برای حفظ قدرت خرید خود به این بازار پناه ببرند. اما با وجود بحث های فراوان برای بسته نجات هنوز توافق حاصل نشده است. اما نیروی کمکی برای بازار طلا افت شدید شاخص دلار آمریکا بوده این شاخص به پایین ترین سطح 2.5 ساله خود در روز سه شنبه رسید اتفاقی که کسب  سودهای کوتاه مدت دربازار فلزات گرانبها منجر شد.

کارستن فریچ ، تحلیلگر فلزات گران‌بها در کامرزبانک(بانک آلمانی)،با اشاره به اینکه که قیمت طلا در ماه گذشته 5.4 درصد کاهش یافت که بدترین عملکرد ماهانه طی چهار سال گذشته بوده است اعتقاد دارد: بازار طلا با افزایش اخبار مربوط به سه واکسن احتمالی برای ویروس کرونا ، با فشار فروش رو به رو شده است.

به گفته تحلیلگران  اطلاعات تازه درباره واکسن‌ها پیش‌بینی‌هایی را ایجاد می کند که اقتصاد جهانی سریعتر از آنچه انتظار می رود بهبود پیدا کند این پیش بینی ها به نفع طلا نیست

خوش‌بینی بازارها به واکسن

در شواهد دیگری از تغییر احساسات سرمایه گذاران ، درحالی که طلا بدترین ماه خود را از نوامبر 2016 تجربه کرده بود، بازارهای سهام بهترین سود ماهانه خود را از سال 1987 ثبت کرده اند. شاخص میانگین صنعتی داو جونز سطح 30،000 واحد را شکست.

براساس گزارش اینوستینگ، اس‌اندپی ۵۰۰ و نزدک در روز سه شنبه به بالاترین رکورد خود رسیدند. زیرا امیدوارند که واکسن کرونا به زودی در دسترس قرار گیرد. همچنین داده‌های بهتر از حد انتظار از کارخانه‌های چین ، پیش‌بینی بهبود سریع اقتصادی را تقویت کرده است.

در ساعت ۱۲ بامداد به وقت تهران، میانگین صنعتی داو جونز با 307.30 واحد افزایش ، یعنی 1.04درصد افزایش به 29945.94 واحد رسید ، اس‌اندپی ۵۰۰ با کسب 47.44 واحد معادل 1.31درصد به 3669.07 واحد رسید و شاخص نسداک با کسب 140.71 واحد یا 1.15درصد، به 12339.45 واحد رسید.

پس از آنکه سه شاخص اصلی سهام در ماه نوامبر بیش از 10 درصد افزایش یافت ، فعالان بازار گفتند که افزایش سهام وال استریت در دسامبر فرصتی را برای این بازار ایجاد کرده تا بتواند فصل خوبی را داشته باشد.

در میان سهام ، سهام شرکت زوم، ارتباطات ویدئویی 12درصد سقوط کرد. این اتفاق پس از اینکه شرکت هشدار داد حاشیه ناخالص آن تحت فشار قرار دارد و تا ورود به سال ۲۰۲۱ دچار فشار خواهد بود، رخ داد.

دومین ارز دیجیتالی بزرگ جهان

بر أساس گزارش سی‌ان‌بی‌سی، در حالی که در حال مشاهده رسیدن قیمت بیت کوین به بالاترین حد ممکن هستیم، ارز رمزنگاری شده دیگری بی سر و صدا روند افزایشی را در حال طی کردن است.

« اتر »، دومین ارز مجازی بزرگ دنیا از نظر ارزش در بازار، از ابتدای سال حدود 350 درصد رشد داشته است. هفته گذشته ، برای اولین بار از ژوئن 2018 قبل از افت شدید ، 600 دلار را عبور کرده بود و این هفته دوباره این سطح را لمس کرد.

بیت کوین

ترس بازار نفت از آینده

بر اساس گزارش رویترز، قیمت نفت پس از آنکه اوپک و متحدانش با به تعویق انداختن جلسه رسمی تصمیم گیری در مورد افزایش تولید در ژانویه ، بازارها را در بلاتکلیفی قرار دادند ، ضررهای خود را به روز دوم ادامه داد.

هر بشکه نفت خام برنت با 46 سنت یا 1 درصد کاهش به قیمت 47.42 دلار رسید، در حالی که وست تگزاس اینترمدیت آمریکا 79 سنت یا 1.7 درصد کاهش یافت و به 44.55 دلار رسید.