با قرار گیری شاخص در محدوده مقاومتی و اتمام تعطیلات محدودیت های کرونایی، انتظار می رود با از سرگیری فعالیت بازارهای رقیب بخشی از توجهات به بورس به دیگر بازارها جلب شود.

 

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، شرکت مشاور سرمایه گذاری ابن سینامدبر (اماکو) با بررسی روند معاملات آخرین روز کاری این هفته بازار سهام اعلام کرد: در جریان معاملات امروز ، شاخص کل با کاهش ۰.۱۸ درصدی به سطح یک میلیون و ۴۷۰ هزار واحد رسید.

دیروز شاهد بازگشایی نماد “پالایش” با رشد ۱۹ درصدی بودیم که در نهایت افزایش عرضه ها در کمتر از نیم ساعت رقم خورد و دور از ذهن نبود در معاملات امروز نیز فشار فروش در این نماد افزایش یابد که جو روانی حاکم بر معاملات این صندوق بر روی نمادهای گروه پالایشی تاثیر گذاشت.

شاخص کل در یک محدوده مقاومتی قرار دارد و به احتمال زیاد در این محدوده حجم عرضه‌ها افزایش خواهد یافت. از طرفی تعطیلات دو هفته‌ای کنترل بیماری کرونا  تا روز جمعه به پایان می رسد و در صورتی که فعالیت بازارهای رقیب از سر گرفته شود با توجه به تحرکات دو روز گذشته در نرخ ارز و طلا این احتمال می رود بخشی از توجهاتی که این دو هفته معطوف به بازار سرمایه بود به دیگر بازارها جلب شود.

در پایان معاملات امروز شاخص کل با کاهش ۲۶۸۳ واحدی به کانال یک میلیون و ۴۷۰ هزارتایی و شاخص هم وزن با افزایش ۳۲۹۶ واحدی به کانال ۴۲۳ هزار و ۱۸۲ واحد رسیدند.  نماد‌های ” تاپیکو و اخابر” بیشترین تاثیر مثبت و نمادهای ” وبملت و کگل” بیشترین تاثیر منفی  را بر شاخص کل داشتند.

ارزش معاملات بورس و فرابورس ۱۵.۸ و ۱۵.۴ هزار میلیارد تومان بود که بالغ بر ۸ هزار میلیارد تومان از معاملات فرابورس مربوط به معاملات اوراق مرابحه عام دولت بود.  بیشترین ارزش معاملات سهام امروز متعلق به نماد ” شستا” به مبلغ  ۷۷۱  میلیارد تومان بود.

در گروه بانکی نمادهای ” وبصادر، وبملت ، وتجارت ” به ترتیب با قیمت های منفی ۳.۴۹،  ۳.۱۲ و ۲.۷۴ درصد به کار پایان دادند.  در گروه فلزات اساسی در غیاب “فملی” ، معاملات ” فولاد ” با قیمت منفی ۰.۶۹ درصد به پایان رسید. نمادهای گروه  پالایشگاهی  همچون ” شتران، شپنا و شبندر ” با توجه به معاملات صندوق “پالایش” با فشار فروش همراه شدند. در گروه خودرویی معاملات نماد “خودرو ” در غیاب “خساپا” با قیمت منفی  ۲.۲۱ درصد به کار پایان داد.

وضعیت بازارهای جهانی و رقیب:

سومین روز هفته کاری میلادی در بازارهای جهانی، معاملات کامودیتی‌ها با نوسانات اندکی همراه بود. مس در محدوده قابل توجه ۷۶۸۲ دلار، روی به ۲۷۸۵ دلار و هر انس طلا به ۱۸۱۵ دلار رسید. هر بشکه نفت برنت در محدوده ۴۷.۲۳ دلار معامله می‌شود و قیمت نفت خام WTI  نیز به ۴۴.۳ دلار در هر بشکه رسیده است.

بررسی بازارهای رقیب نیز نشان می­ دهد نرخ هر دلار آمریکا در محدوده ۲۶ هزار و ۲۰۰ تومان معامله می‌شود. صرافی ملی نرخ دلار را ۲۵ هزار و ۶۲۰ تومان اعلام کرد. قیمت سکه نیز حدود ۱۲ میلیون تومان گزارش شده است.

بررسی چند رویداد:

محمدرضا پورابراهیمی عضو شورای عالی هماهنگی اقتصادی گفت: مقام معظم رهبری در جلسه ای فرمودند از طریق عرضه مالکیت سهام شرکت‌ها برای حل مشکلات اقدام شود.

رییس جمهور در جلسه هیات دولت اعلام کرد: در سال آینده نفت بیشتری می فروشیم اما بودجه ۱۴۰۰ به نفت متکی نیست. سال آینده شرکت‌های دولتی بیشتری بورسی می شوند.

در لایحه بودجه ۱۴۰۰ جمع منابع ۲.۴ هزار هزار میلیارد تومان و بودجه عمومی ۸۴۱ هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده است.

مجلس پیشنهاد اعطای تنفس خوراک به پتروشیمی های زنجیره پروپیلن را به دلیل توسعه نامتوزان صنعت و کمبود مواد اولیه موردنیاز صنایع پایین‌دستی در دستور کار قرار داد.

طبق مصوبه مجلس ، دولت باید در صورت عدم اجرای کامل تعهدات برجامی از سوی طرف های معاهده هسته ای، ظرف یک ماه اجرای پروتکل الحاقی را متوقف کند.

نماینده دائم آفریقای جنوبی در سازمان ملل گفت: این شورا ۲۲ ماه جاری میلادی (۲ دی ماه) نشستی را درباره توافق هسته‌ای با ایران برگزار خواهد کرد.