اهمیت دوره DBA

در اقتصاد دانش‌محور امروز سازمان‌ها روز‌به‌روز پیچیده‌تر می‌شوند و مدیریت در این سازمان‌ها دیگر با صرف تجربه یا اتکا به چند تکنیک خاص اثربخش نخواهد بود. بازارها و سازمان‌های امروزی مدیرانی چندبعدی و همه‌جانبه‌نگر می‌طلبند که با بینش استراتژیک خود توانایی درک و اداره موفقیت‌آمیز سازمان‌های پیچیده را دارا باشند. آنچه که در این بین اهمیت فوق‌العاده‌ای دارد دانش تئوریک عمیق و همراه شدن آن با عمل و کاربرد است. دانش تئوریک اگر با عمل و کاربرد همراه نباشد بی‌حاصل و عمل بدون دانش تئوریک عمیق کور و بی‌هدف است. دوره‌های DBA در Tehran Business school به گونه‌ای طراحی شده‌اند که به این نیاز حیاتی پاسخ گوید. بدین منظور تاکید متوازنی بر دانش عمیق تئوریک و کاربرد دانش و تکنی‍ک‌های مدیریتی با توجه به شرایط خاص کسب‌وکار در کشورمان شده است. در این دوره‌ها جدیدترین مفاهیم، نظریه‌ها و اقدامات مدیریتی که بنا بر تجربه سازمان‌های مطرح در سطح جهان، بیش‌ترین ارزش افزوده را برای سازمان ایجاد کرده‌اند و در بقا و پیشرفت سازمان بیش‌ترین نقش را داشته‌اند ارائه می‌شود.
دوره DBA با محوریت چند هدف طراحی شده است.در واقع برای دوره DBA با توجه به نیازمندی‌های امروز سازمان‌ها و کسب‌وکارها و شایستگی‌های لازم برای کامیابی در عرصه رهبری سازمان‌ها، اهدافی ترسیم شده است و عناصر اساسی دوره DBA، که شامل مواد آموزشی، پایان‌نامه و اساتید می‌باشد، به گونه‌ای انتخاب و یکپارچه شده‌اند که امکان تحقق این اهداف فراهم شود. از جمله این اهداف می‌توان به مواردی چون تقویت تفکر نوآور و دگرگون‌ساز، ایجاد تفکر چند وظیفه‌ای به جای تفکر بخشی و تک وظیفه‌ای، توانایی درک روندها و برنامه‌ریزی برای تطابق با شرایط در حال تغییر آینده و مدیریت آینده، آشنایی با محیط کسب‌وکار جهانی و توجه به فرصت‌ها و چالش‌های اقتصاد جهانی، تقویت دیدگاه استراتژیک و توانایی عارضه یابی و بهبود سیستم‌های سازمانی، بهبود مهارت‌های اجتماعی و ارتباطاتی و روش‌ها و رویکردهای نوین رهبری و مواردی از این قبیل اشاره کرد.
پایان‌نامه آخر دوره نیز به عنوان وسیله‌ای برای کاربرد دانش مدیریتی برای حل مسئله‌ای خاص در کسب‌وکار و افزایش دانش در حوزه‌ای تخصصی، اهمیت بسیار بالایی دارد. بعد از گذراندن موفقیت‌آمیز این دوره، فارغ‌التحصیلان به عنوان افرادی متخصص و صاحب‌نظر در عرصه مدیریت سازمان‌ها، خود تبدیل به رهبرانی تأثیرگذار خواهند شد و آموخته‌های خود را در سازمان‌ها و پست‌های مختلف به دیگران منتقل خواهند کرد.