دوره DBA | موسسه علوم و فنون تهران

دوره DBA موسسه علوم و فنون تهران
دکترای مدیریت راهبردی کسب و کار

Doctor of Business Administration

دوره DBA با محوریت چند هدف طراحی شده است. در واقع برای دوره DBA با توجه به نیازمندی‌های امروز سازمان‌ها و کسب‌وکارها و شایستگی‌های لازم برای کامیابی در عرصه رهبری سازمان‌ها، اهدافی ترسیم شده است و عناصر اساسی دوره DBA، که شامل مواد آموزشی، پایان‌نامه و اساتید می‌باشد؛ به گونه‌ای انتخاب و یکپارچه شده‌اند که امکان تحقق این اهداف فراهم شود.

چرا گذراندن دوره DBA حائز اهمیت است؟

اهمیت دوره DBA

اهمیت دوره DBA | موسسه علوم و فنون تهران

در اقتصاد دانش‌محور امروز سازمان‌ها روز‌به‌روز پیچیده‌تر می‌شوند و مدیریت در این سازمان‌ها دیگر با صرف تجربه یا اتکا به چند تکنیک خاص اثربخش نخواهد بود. بازارها و سازمان‌های امروزی مدیرانی چندبعدی و همه‌جانبه‌نگر می‌طلبند که با بینش استراتژیک خود توانایی درک و اداره موفقیت‌آمیز سازمان‌های پیچیده را دارا باشند.

آنچه که در این بین اهمیت فوق‌العاده‌ای دارد دانش تئوریک عمیق و همراه شدن آن با عمل و کاربرد است. دانش تئوریک اگر با عمل و کاربرد همراه نباشد بی‌حاصل و عمل بدون دانش تئوریک عمیق کور و بی‌هدف است.

دوره‌های DBA در Tehran Business School به گونه‌ای طراحی شده‌اند که به این نیاز حیاتی پاسخ گوید. بدین منظور تاکید متوازنی بر دانش عمیق تئوریک و کاربرد دانش و تکنی‍ک‌های مدیریتی با توجه به شرایط خاص کسب‌وکار در کشورمان شده است. در این دوره‌ها جدیدترین مفاهیم، نظریه‌ها و اقدامات مدیریتی که بنا بر تجربه سازمان‌های مطرح در سطح جهان، بیش‌ترین ارزش افزوده را برای سازمان ایجاد کرده‌اند و در بقا و پیشرفت سازمان بیش‌ترین نقش را داشته‌اند ارائه می‌شود.

دوره DBA با محوریت چند هدف طراحی شده است. در واقع برای دوره DBA با توجه به نیازمندی‌های امروز سازمان‌ها و کسب‌وکارها و شایستگی‌های لازم برای کامیابی در عرصه رهبری سازمان‌ها، اهدافی ترسیم شده است و عناصر اساسی دوره DBA، که شامل مواد آموزشی، پایان‌نامه و اساتید می‌باشد؛ به گونه‌ای انتخاب و یکپارچه شده‌اند که امکان تحقق این اهداف فراهم شود.

از جمله این اهداف می‌توان به مواردی چون تقویت تفکر نوآور و دگرگون‌ساز، ایجاد تفکر چند وظیفه‌ای به جای تفکر بخشی و تک وظیفه‌ای، توانایی درک روندها و برنامه‌ریزی برای تطابق با شرایط در حال تغییر آینده و مدیریت آینده، آشنایی با محیط کسب‌وکار جهانی و توجه به فرصت‌ها و چالش‌های اقتصاد جهانی، تقویت دیدگاه استراتژیک و توانایی عارضه یابی و بهبود سیستم‌های سازمانی، بهبود مهارت‌های اجتماعی و ارتباطاتی و روش‌ها و رویکردهای نوین رهبری و مواردی از این قبیل اشاره کرد.

پایان‌نامه آخر دوره نیز به عنوان وسیله‌ای برای کاربرد دانش مدیریتی برای حل مسئله‌ای خاص در کسب‌وکار و افزایش دانش در حوزه‌ای تخصصی، اهمیت بسیار بالایی دارد.

بعد از گذراندن موفقیت‌آمیز این دوره، فارغ‌التحصیلان به عنوان افرادی متخصص و صاحب‌نظر در عرصه مدیریت سازمان‌ها، خود تبدیل به رهبرانی تأثیرگذار خواهند شد و آموخته‌های خود را در سازمان‌ها و پست‌های مختلف به دیگران منتقل خواهند کرد.

مخاطبان دوره DBA چه کسانی هستند؟

مخاطبان دوره DBA

مخاطبان دوره DBA | موسسه علوم و فنون تهران

دو دسته از افراد مخاطب ویژه دوره‌ MBA هستند. به نحوی که این دوره‌ها در اصل به منظور ارتقا وضعیت

به طور کلی دوره DBA برای کسانی طراحی شده است که در راستای اهداف کاری خود، مشاغل مدیریت عالی را در نظر گرفته‌اند.

بر این اساس دوره DBA ویژه مدیران میانی و عالی سازمان‌ها است که خواهان پیشرفت در جایگاه کنونی یا ارتقا به رده‌های بالاتر هستند.

بر طبق آمارها نیز بیشتر افراد شرکت‌کننده در دوره‌های DBA در اکثر مدرسه‌های بازرگانی پیشرو در جهان، از جمله مدرسه بازرگانی هاروارد، مدرسه بازرگانی لندن، و مدرسه بازرگانی منچستر، از مدیران ارشد سازمان‌های بزرگ هستند.

علی‌رغم هزینه‌ بالای شرکت در دوره‌های DBA در این‌گونه دانشگاه‌ها، به دلیل بازگشت سرمایه صرف شده در مدت زمانی نسبتاً کوتاه، سازمان‌های برتر جهان همه‌ساله تعدادی از مدیران عالی خود را به این دوره‌ اعزام می‌کنند و هزینه آن را نیز به عنوان سرمایه‌گذاری برای توسعه نیروی انسانی خود و پرورش مدیران آینده تقبل می‌کنند.

Tehran Business School نیز مخاطبان اصلی دوره DBA خود را مدیران و کارکنان سازمان‌های صنعتی و خدماتی کشور می‌داند که به صورت فردی و یا از طرف سازمان خود علاقه‌مند به توسعه قابلیت‌های مدیریتی هستند.

دوره DBA در Tehran Business School به گونه‌ای طراحی شده است که علاوه بر مدیران باتجربه، برای فارغ‌التحصیلان و دارندگان مدرک مقطع کارشناسی ارشد و یا MBA از موسسات معتبر داخلی و خارجی نیز مفید واقع شود و آن‌ها را برای تصدی پست‌های عالی در سازمان‌ها آماده کند. به طور کلی دوره DBA بر کاربرد و عمل تاکید دارد ولی عمل مبتنی بر علم و پژوهش.

بنابراین شرکت در دوره DBA به اشخاص زیر پیشنهاد می‌گردد:

 

  • مدیران سطوح مختلف سازمان‌ها و شرکت‌ها
  • مدیران مشاغل و صاحبان کارگاه‌ها، کارخانه‌ها و بنگاه‌های صنعتی
  • کارشناسان و کارمندان سازمان‌ها و شرکت‌ها
  • فارغ التحصیلان مقاطع کارشناسی ارشد موسسات آموزش عالی در رشته ­های مرتبط

محتوای دوره DBA شامل چه عناوینی می‌شود؟

محتوای دوره DBA

مدت زمان دوره DBA دوسال می باشد. این دوره به دو مرحله آموزشی و پژوهشی تقسیم می ­شود که مرحله آموزشی پس از پذیرفته شدن دانشپذیر آغاز ­شده و دانشپذیر در این مرحله با گذراندن دروس تخصصی پیشرفته، مبانی لازم را برای شروع کار پژوهشی خود فرا می ­گیرد. برنامه‌های درسی دوره، در طول ۳ ترم آموزشی و یک مرحله پروژه پایانی به شرح زیر برگزار می گردد:

محتوای دوره DBA | موسسه علوم و فنون تهران

دروس ترم اول

هدف این ترم ارتقاء سطح نگرش، دانش و مهارت‌های دانشپذیران به طور مقدماتی درباره مباحث سازمان و مدیریت در کسب‌وکار می‌باشد.

نام درسنام لاتین درسمدت زمان
روش‌های نوین مدیریت منابع انسانیNew Methods in HRM20 ساعت
تحلیل اقتصاد بین‌المللInternational Economics20 ساعت
بازاریابی پیشرفتهAdvanced Marketing20 ساعت
مدیریت استراتژیک پیشرفتهAdvanced Strategic Management20 ساعت
KABKnowledge About Business20 ساعت
سمینار بورس و اوراق بهادارSeminar on Exchange and Securities8 ساعت
سمینار تأمین سرمایهSeminar on Funding12 ساعت

دروس ترم دوم

هدف این ترم ارتقاء سطح دانش و توانایی دانشپذیران درباره مهارت‌های ویژه مدیریت کسب‌وکارها می‌باشد.

نام درسنام لاتین درسمدت زمان
مدیریت نوآوریInnovation Management20 ساعت
مهارت‌های نوین رهبریNew Leadership Skills20 ساعت
مدیریت زنجیره تأمینSupply Chain Management20 ساعت
آینده‌ پژوهیFuture Studies20 ساعت
تدوین طرح کسب و کارThe Business Plan/td>20 ساعت

دروس ترم سوم

هدف این ترم ارتقاء سطح مهارت­های دانشپذیران درباره بخش­های تخصصی مدیریت و آشنایی با زیرساختارهای کلیدی مدیریت کسب و کارها می‌باشد.

نام درسنام لاتین درسمدت زمان
استراتژی های بازاریابیMarketing Strategies20 ساعت
مدیریت دانشKnowledge Management20 ساعت
مدیریت ریسکRisk Management20 ساعت
تحلیل رفتار مصرف‌کنندهConsumer Behavior Analysis20 ساعت
مذاکرات تجاریBusiness Negotiations20 ساعت
روش تحقیقResearch Methods20 ساعت

پروژه پایانی

انتخاب موضوع پروژه پایانی و اخذ تأییدیه از دپارتمان آموزش و واحد پژوهش

ردیفعنوانعنوان انگلیسی
1ارائه پروپوزالProposal
2انتخاب روش تحقیقSelecting Research Method
3ارائه پروژه پایانیFinal Project

مدت زمان و روزهای برگزاری دوره DBA به چه صورت می‌باشد؟

مشخصات دوره DBA

مشخصات دوره DBA | موسسه علوم و فنون تهران

طول دوره DBA دو سال است که در قالب چهار ترم تحصیلی برگزار می‌شود. این دوره به دو مرحله آموزشی و پژوهشی تقسیم گردیده که در دوره آموزشی که سه ترم به طول می‌انجامد، دانش پذیران با مطالب نظری و کاربردی آشنا می‌شوند و در مرحله پژوهشی، ترم آخر، این مطالب به صورت پروژه و پایان‌نامه با راهنمایی و مشاوره اساتید دوره DBA، که با دقت و از میان اساتید برجسته و باتجربه دانشگاه‌های برتر کشور انتخاب شده‌اند، پیاده‌سازی خواهد شد. اساتید Tehran Business School از مرحله انتخاب موضوع تا دفاع، پا به پای دانش پذیران با آن‌ها همراه خواهند بود.

برای سهولت در امر تحصیل عزیزان شاغل، کلاس‌ها فقط روزهای جمعه در ۸ ساعت در دو نوبت صبح و بعدازظهر برگزار می‌شود.

از آنجایی که هدف دوره DBA پرورش مدیران اجرایی برای سازمان‌هاست، اشتغال همزمان با تحصیل نه تنها مانعی برای مطالعه و تحقیق محسوب نمی‌شود، بلکه بستر لازم برای کاربست آموخته‌های علمی را برای فرد فراهم می‌آورد.

 

شرایط ورود به دوره

برای ورود به دوره شرایط زیر ضروری است:

  • داشتن مدرک کارشناسی ارشد مرتبط یا گواهینامه گذراندن دوره MBA از موسسات آموزشی داخل یا خارج از کشور مورد تایید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری
  • بررسی رزومه متقاضی
  • موفقیت در مصاحبه ورودی

قابل ذکر است که هرچند در پذیرش داوطلبان سابقه مفید کاری و مدیریتی از امتیاز ویژه‌ای برخوردار است ولی در مصاحبه ورودی آنچه که بیش از هر چیز دیگر مورد توجه است علاقه و انگیزه فرد برای تحصیل و یادگیری است.

علاوه بر این در مورد متقاضیانی که سابقه اجرایی چندانی ندارند، معیار و ملاک گزینش استعداد و شایستگی مدیریتی بالقوه فرد است. در دوره DBA چینش و ترکیب کلاس‌ها به نحوی است که دانش پذیران همگون که انگیزه‌ها، اهداف و علائق کاری مشابه دارند و می‌توانند موجب ایجاد هم افزایی در یکدیگر شوند در کنار یکدیگر مشغول به تحصیل شوند تا امر تحصیل و ارتباطات علمی و کاری با اثربخشی بیشتری تحقق پیدا کند.

ثبت نام در دوره DBA به چه صورت می‌باشد؟

ٍثبت نام اولیه دوره DBA

ثبت نام اولیه دوره DBA | موسسه علوم و فنون تهران

متقاضیان شرکت در دوره DBA موسسه علوم و فنون تهران (Tehran Business School)  نخست می‌بایست فرم ثبت نام اولیه زیر را تکمیل نمایند.

پس از بررسی و تایید رزومه توسط کارشناسان مرکز، برای هماهنگی امور ثبت نام و انجام مصاحبه حد اکثر ظرف ۴۸ ساعت با متقاضی تماس گرفته خواهد شد.

متقاضیان گرامی همچنین می‌توانند برای مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن ۲۲۰۵۷۱۲۰-۰۲۱ تماس حاصل فرمایند.

 

با ما تماس بگیرید!

به منظور آگاهی از زمان و مکان برگزاری دوره، نحوه پرداخت هزینه ثبت نام و اطلاعات بیشتر در مورد دوره‌ها، با کارشناسان ما تماس بگیرید.